Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje działania i ich wpływ na środowisko. Jednym z elementów, który może istotnie przyczynić się do ochrony naszej planety, jest odpowiednie gospodarowanie odpadami, w tym ściekami. Przyjrzymy się bliżej biologicznym oczyszczalniom ścieków – ekologicznym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniom dla indywidualnych gospodarstw domowych.
Proces oczyszczania ścieków w biologicznej instalacji - jak to się odbywa?
Na początku surowe ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych oraz napowietrzaniu. Dochodzi tu do separacji zanieczyszczeń stałych od cieczy poprzez osadzanie ich na dnie osadnika. W tym miejscu następuje ich rozłożenie. Na tym etapie powstaje również biogaz, który można wykorzystać jako źródło energii.
Jeśli jesteś zainteresowany pozbywaniem się ścieków ze swojego gospodarstwa domowego, skontaktuj się z nami. Od wielu lat projektujemy i montujemy biologiczne oczyszczalnie ścieków w Stargardzie i okolicach.
Drugi etap biologicznego oczyszczania ścieków?
Kolejnym etapem są reakcje zachodzące w tlenowej części zbiornika oczyszczalni. Po przepłynięciu z osadnika gnilnego, klarowne ścieki poddawane są dalszemu oczyszczaniu. To właśnie tam mikroorganizmy, m.in. bakterie tlenowe i grzyby zajmują się rozkładaniem związków organicznych i chemicznych. Na tym etapie następuje neutralizowanie zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.
Kolejnym krokiem jest oddzielanie oczyszczonej wody od osadu zawierającego biomasę mikroorganizmów. Osad opada na dno komory sedymentacyjnej, a klarowna woda zostaje odprowadzona do odbiornika lub może być dalej uzdatniana. Powstałe osady poddawane są procesom stabilizacji, takim jak fermentacja beztlenowa.